Część I. Informacje o badaniach zgodnie z PBSSP na rok 2018

1.45 Działalność rolnicza i leśna

1. Symbol
1.45.27
2. Temat badania
Ekonomiczne aspekty leśnictwa
3. Cykliczność badania
co rok
4. Prowadzący badanie
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego

5. Cel badania

Celem badania jest dostarczenie informacji o produkcji globalnej oraz wartości dodanej brutto tworzonej przez leśnictwo w ramach rachunków narodowych, jak również uzyskanie innych mierników ekonomicznych charakteryzujących ten dział gospodarki. Zebrane w badaniu dane stanowią istotne narzędzie polityki leśnej państwa, ponadto stanowią materiał źródłowy na potrzeby innych opracowań poświęconych problematyce leśnictwa. Wyniki badania są wykorzystywane również na potrzeby międzynarodowe.
Użytkownicy, których potrzeby uwzględnia badanie:

  • organizacje międzynarodowe,
  • administracja państwowa,
  • administracja rządowa - centralna,
  • placówki naukowe/badawcze, szkoły wyższe - nauczyciele akademiccy,
  • Eurostat i inne zagraniczne instytucje statystyczne,
  • placówki naukowe/badawcze, szkoły wyższe - studenci,
  • Sejm, Senat.

6. Zakres podmiotowy

Podmioty gospodarki narodowej dla których przeważająca działalność jest zaklasyfikowana wg PKD do działu 02.

7. Zakres przedmiotowy

Dla zbiorowości o liczbie pracujących 10 i więcej osób: dane w zakresie wyników bilansowych, rachunku zysków i strat, środków trwałych brutto, nakładów na środki trwałe, liczby pracujących oraz jednostek lokalnych. Dla zbiorowości o liczbie pracujących do 9 osób: dane w zakresie pracujących i wynagrodzeń, nakładów na środki trwałe i środków trwałych brutto, przychodów i kosztów. Wskaźniki dynamiki w stosunku do roku poprzedniego (=100) liczone z cen stałych. Wartość brutto środków trwałych. Dane w zakresie rachunku zysków i strat, wybranych elementów bilansu, nakładów na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Przychody netto ze sprzedaży produktów (wyrobów i usług) oraz ze sprzedaży towarów i materiałów, wartość produktów wytworzonych niezaliczonych do sprzedaży, podatek akcyzowy od wyrobów własnej produkcji, podatek akcyzowy od towarów i materiałów, dotacje przedmiotowe. Informacje o dochodach i wydatkach budżetu państwa, realizacja ustawy budżetowej, wynik budżetu, źródła finansowania deficytu. Dane o podmiotach z udziałem kapitału zagranicznego dotyczące: wielkości kapitału podstawowego (zakładowego) w podziale na krajowy, zagraniczny i rozproszony, wartości zagranicznych wkładów pieniężnych i niepieniężnych (aportów rzeczowych), kraju pochodzenia udziałowców zagranicznych, wartości eksportu i importu, liczby pracujących, wyników finansowych (przychody, koszty, wynik finansowy brutto, netto), nakładów na pozyskanie aktywów trwałych. Miesięczne i narastające wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu według kategorii cen bazowych w dezagregacji grupy, działy, sekcje: B, C, D, E według PKD w układzie krajowym i wojewódzkim. Miesięczne i narastające wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu według kategorii cen bazowych w podziale na rynek krajowy i niekrajowy w dezagregacji działy, sekcje: B, C, D, E według PKD w układzie krajowym. Miesięczne i narastające wskaźniki cen produkcji przemysłowej według PKWiU (według kategorii cen producenta) w układzie krajowym. Miesięczne wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu na rynku krajowym dla klas w zakresie działów 10 i 11 według PKD w układzie krajowym. Średnioroczne wskaźniki cen, maszyn, urządzeń, środków transportu według wybranych grup rodzajowych środków trwałych. Miesięczne i narastające wskaźniki cen maszyn i urządzeń inwestycyjnych produkcji krajowej. Miesięczne i narastające wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu dla głównych grup przemysłu w układzie krajowym. Miesięczne i narastające wskaźniki cen w leśnictwie - sekcja A, dział 02 w układzie krajowym. Miesięczne i narastające wskaźniki cen w rybactwie - sekcja A, dział 03 w układzie krajowym. Średni poziom ceny 1m3 drewna za trzy kwartały roku badanego.. Informacje w cenach bieżących.

8. Źródła danych

9. Rodzaje wynikowych informacji statystycznych

Produkcja globalna, zużycie pośrednie, wartość dodana brutto w leśnictwie według sektorów instytucjonalnych, sektorów własnościowych i form własności, w przekrojach: kra.
Wartość brutto środków trwałych oraz nakłady inwestycyjne w leśnictwie według grup środków trwałych i sektorów własnościowych, w przekrojach: kraj, województw.
Dochody budżetów gmin z tytułu podatku leśnego, w przekrojach: kraj, województw.
Eksport i import drewna, wyrobów z drewna i produktów ubocznych leśnictwa (dane ilościowe i wartościowe), w przekrojach: kraj, nomenklatura C.
Informacje o jednostkach, liczbie pracujących i wynikach finansowych w przedsiębiorstwach małych w leśnictwie – zbiorczo oraz w podziale na osoby prawne i osoby fizyczne, w przekrojach: kra.
Zużycie wyrobów przemysłu drzewnego i papierniczego, w przekrojach: kraj, województw.
Wydatki z budżetu wojewodów na leśnictwo, w przekrojach: kraj, województw.
Wydatki budżetu Państwa na leśnictwo, w przekrojach: kra.
Wartość sprzedaży działalności ubocznej i dodatkowej nadleśnictw, w przekrojach: kra.
Dane o podmiotach z udziałem kapitału zagranicznego w leśnictwie według wybranych krajów pochodzenia kapitału, w przekrojach: kra.
Dane o podmiotach z przewagą kapitału zagranicznego w leśnictwie według przedziałów wartości, w przekrojach: kra.
Średni poziom ceny 1 m 3 drewna za trzy kwartały roku badanego, w przekrojach: kra.
Podmioty gospodarki narodowej zarejestrowane w rejestrze REGON w leśnictwie, w przekrojach: kra.
Aktywa trwałe i obrotowe oraz zobowiązania przedsiębiorstw w leśnictwie, w przekrojach: kra.

10. Formy i terminy udostępnienia wynikowych informacji statystycznych

Publikacje GUS
  • Leśnictwo 2019 (November 2019).