Część I. Informacje o badaniach zgodnie z PBSSP na rok 2020

1.30 Turystyka i sport

1. Symbol
1.30.15
2. Temat badania
Uczestnictwo w sporcie i rekreacji ruchowej
3. Cykliczność badania
co 4 lata
4. Prowadzący badanie
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego

5. Cel badania

Celem badania jest dostarczenie informacji o uczestnictwie członków gospodarstw domowych w sporcie i rekreacji ruchowej, ich umiejętnościach związanych z uprawianiem sportu, czynnikach wpływających na aktywność sportową, przyczynach braku uczestnictwa w sporcie i rekreacji ruchowej oraz wydatkach ponoszonych przez gospodarstwa domowe na sport i rekreacje ruchową. Wyniki badania wykorzystywane są również do oceny realizacji zadań wynikających ze strategii rozwoju sportu w Polsce.
Strategie i programy, na potrzeby których dostarczane są dane:

  • Program Rozwoju Sportu do roku 2020.
Użytkownicy, których potrzeby uwzględnia badanie:

  • administracja rządowa,
  • odbiorcy indywidualni,
  • placówki naukowe/badawcze, uczelnie (nauczyciele akademiccy i studenci).

6. Zakres podmiotowy

Osoby będące członkami gospodarstw domowych. Gospodarstwa domowe.

7. Zakres przedmiotowy

Uczestnictwo w sporcie i rekreacji ruchowej.

8. Źródła danych

9. Rodzaje wynikowych informacji statystycznych

Charakterystyka uczestnictwa w zajęciach, zawodach, obozach sportowych lub rekreacyjnych, w przekrojach: cechy społeczno-demograficzne członków gospodarstw domowych, typ społeczno-ekonomiczny gospodarstwa domowego, miejsce zamieszkania.
Motywy uczestnictwa lub przyczyny nieuczestniczenia w zajęciach sportowych lub rekreacyjnych, w przekrojach: cechy społeczno-demograficzne członków gospodarstw domowych, typ społeczno-ekonomiczny gospodarstwa domowego, miejsce zamieszkania.
Uczestnictwo w zajęciach sportowych lub rekreacji ruchowej, w przekrojach: cechy społeczno-demograficzne członków gospodarstw domowych, typ społeczno-ekonomiczny gospodarstwa domowego, miejsce zamieszkania.
Posiadane umiejętności członków gospodarstwa domowego związane z uprawianiem sportu lub rekreacji ruchowej, w przekrojach: cechy społeczno-demograficzne członków gospodarstw domowych, typ społeczno-ekonomiczny gospodarstwa domowego, miejsce zamieszkania.
Wyposażenie gospodarstwa domowego w sprzęt sportowy, wydatki poniesione na jego zakup oraz wydatki poniesione na sport i rekreację ruchową, w przekrojach: typ społeczno-ekonomiczny gospodarstwa domowego, miejsce zamieszkania.

10. Formy i terminy udostępnienia wynikowych informacji statystycznych

Publikacje GUS
  • Uczestnictwo w sporcie i rekreacji ruchowej w 2020 r. (Lipiec 2021).