Część I. Informacje o badaniach zgodnie z PBSSP na rok 2020

1.27 Edukacja

1. Symbol
1.27.11
2. Temat badania
Ustawiczne szkolenie zawodowe w przedsiębiorstwach
3. Cykliczność badania
co 5 lat
4. Prowadzący badanie
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego

5. Cel badania

Celem badania jest dostarczenie informacji na temat stopnia zaangażowania pracodawców w podnoszenie umiejętności i kwalifikacji osób zatrudnionych w 2020 r. między innymi poprzez zgromadzenie danych o uczestnikach, czasie i kosztach szkoleń. Poznanie potrzeb szkoleniowych przedsiębiorców oraz ocena wpływu funduszy zewnętrznych (w tym z UE) na rozmiar działalności szkoleniowej. Ponadto dane przekazywane są do Komisji Europejskiej (Eurostatu) i wykorzystywane do analiz i porównań międzynarodowych.
Akty prawa międzynarodowego, z których wynika obowiązek realizacji badania:

  • rozporządzenie (WE) nr 1552/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie statystyk dotyczących kształcenia zawodowego w przedsiębiorstwach (Tekst mający znaczenie dla EOG) (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 1, z późn. zm.).
Użytkownicy, których potrzeby uwzględnia badanie:

  • Eurostat i inne zagraniczne instytucje statystyczne,
  • administracja rządowa,
  • organizacje międzynarodowe,
  • placówki naukowe/badawcze, uczelnie (nauczyciele akademiccy i studenci).

6. Zakres podmiotowy

Podmioty gospodarki narodowej, w których liczba zatrudnionych wynosi 10 osób i więcej.

7. Zakres przedmiotowy

Ustawiczne szkolenie zawodowe. Czas pracy. Koszty pracy. Pracujący, w tym zatrudnieni.

8. Źródła danych

9. Rodzaje wynikowych informacji statystycznych

Polityka i strategia ustawicznego szkolenia zawodowego w przedsiębiorstwie, w przekrojach: według sekcji i działów PKD; klas wielkości przedsiębiorstw, województw.
Charakterystyka kursów: uczestnicy(pracujący), czas uczestnictwa w kursach, koszty kursów, realizatorzy kursów, nabyte umiejętności przez uczestników na kursach, w przekrojach: według sekcji i działów PKD; klas wielkości przedsiębiorstw, województw.
Wstępne szkolenie zawodowe: uczestnicy szkolenia, powody dla których przedsiębiorstwa proponują wstępne szkolenie zawodowe, w przekrojach: według sekcji i działów PKD; klas wielkości przedsiębiorstw, województw.
Pracujący, czas pracy, koszty pracy, w przekrojach: według sekcji i działów PKD; klas wielkości przedsiębiorstw, województw.
Formy ustawicznego szkolenia zawodowego: kursy i pozostałe formy, w przekrojach: według sekcji i działów PKD; klas wielkości przedsiębiorstw, województw.
Zewnętrzne źródła finasowania szkoleń, w przekrojach: według sekcji i działów PKD; klas wielkości przedsiębiorstw, województw.
Przyczyny nieprowadzenia ustawicznego szkolenia zawodowego, w przekrojach: według sekcji i działów PKD; klas wielkości przedsiębiorstw, województw.
Ocena jakości i wyników szkoleń dokonywanych przez przedsiębiorstwa, w przekrojach: według sekcji i działów PKD; klas wielkości przedsiębiorstw, województw.

10. Formy i terminy udostępnienia wynikowych informacji statystycznych

Publikacje GUS
  • Charakterystyka ustawicznego szkolenia zawodowego w przedsiębiorstwach 2020 (Grudzień 2022).
Informacje sygnalne
  • Charakterystyka ustawicznego szkolenia zawodowego w przedsiębiorstwach w Polsce 2020 (Grudzień 2021).
Internetowe bazy danych
  • Bazy Eurostatu i innych organizacji międzynarodowych - Baza Eurostatu - Education and training (Styczeń 2023).