Strona główna GUS |  


Informatorium: 22 608 31 61
00-925 Warszawa, Al. Niepodległości 208, Centrala tel.: 22 608 30 00, 22 608 30 01

 

Badanie Struktury Gospodarstw Rolnych


Artykuły i wywiady

  1. Artykuł ze strony internetowej Tygodnika Finansowego (29.05.2007).
GUS przeprowadzi w czerwcu badanie struktury gospodarstw rolnych

IAR, 29.05.2007

200 tysięcy gospodarstw rolnych zostanie w objętych czerwcowym spisem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny. Przez cały miesiąc prowadzone będzie tzw. ogólnopolskie badanie struktury gospodarstw rolnych.

To jeden z wymogów Unii Europejskiej. Zgromadzone dane mają posłużyć do prac nad kształtowaniem wspólnej polityki rolnej. Zbierane będą informacje między innymi w zakresie użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarczych, sprzętu rolniczego czy działalności pozarolniczej prowadzonej w gospodarstwach rolnych.

Wszystkie gospodarstwa wytypowane do spisu zostały wybrane losowo, a ich właściciele zostali wcześniej o tym powiadomieni. Udział w badaniu jest obowiązkowy. Odpowiedzieć na pytania urzędników można na 3 sposoby. Pierwszy to wypełnienie ankiety na stronie internetowej Urzędu Statystycznego.

Rolnicy mogą zrobić to od 1 do 5 czerwca. Od 1 do 13 czerwca dane będą zbierane również telefonicznie, a rolników którzy nie zostaną objęci żadnym z tych sposobów badań po 16 czerwca odwiedzą ankieterzy.

IAR

Źródło: http://www.tf.pl/view.php?art=28090




  1. Notatki na temat badania zamieszczone w serwisie internetowy AGROINFO.
. Informacje Głównego Urzędu Statystycznego .

  1. BADANIE STRUKTURY GOSPODARSTW ROLNYCH W 2007 R.
  2. INFORMACJA OGÓLNA
  3. INFORMACJA O METODACH ZBIERANIA DANYCH
  4. ZAKRES TEMATYCZNY
  5. DODATKOWE INFORMACJE
  6. CEL BADANIA
  7. WYWIAD ANKIETERSKI
  8. INFORMACJA O PRZEBIEGU BADANIA

Źródło: http://www.agroinfo.pl/mp-bin/index




  1. Artykuł, który ukazał się w portalu internetowym Wydarzenia Rolnicze (20.05.2007).
GUS sprawdzi co zmieniło się na wsi po 2002 roku

20.05.2007.

W dniach od 1 do 30 czerwca Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi Badanie Struktury Gospodarstw Rolnych. Zbierane będą informacje dotyczące powierzchni gospodarstw, struktury zasiewu, produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz wyposażenia gospodarstw w sprzęt rolniczy. Udział w badaniu jest obowiązkowy.

Badaniem zostało objętych ok. 200 tys. wylosowanych gospodarstw rolnych osób fizycznych oraz wszystkie gospodarstwa rolne osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej. Użytkownicy gospodarstw objętych badaniem otrzymają za pośrednictwem poczty list Prezesa GUS, w którym zawarta jest informacja o terminie i sposobie realizacji badania. List zawiera opis celu i znaczenie badania, apel do respondentów o udzielanie rzetelnych informacji oraz zapewnienie o bezwzględnym przestrzeganiu tajemnicy statystycznej. Do listu zostały dołączone instrukcje i wskazówki dla wypełniających samodzielnie sprawozdanie/kwestionariusz. Udział w badaniu jest obowiązkowy. Informacje będą zbierane na trzy sposoby, przez internet wywiad telenakieterski lub wywiad przeprowadzony osobiście przez wyszkolonego ankietera.

Celem badania jest dostarczenie informacji o gospodarstwach rolnych między innymi w zakresie użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich, sile roboczej w gospodarstwach i wyposażenia w sprzęt rolniczy. Dane pozyskane z badania będą wykorzystywane do kreowania krajowej oraz regionalnej polityki rolnej i społecznej na wsi, a także prowadzenia Wspólnej Polityki Rolnej w Unii Europejskiej. Uzyskane dane pozwolą także na analizę zmian, jakie zachodzą w rolnictwie w okresie po Powszechnym Spisie Rolnym 2002.

Podobne badania przeprowadzane są we wszystkich krajach członkowskich UE. Zebrane informacje są chronione tajemnicą statystyczną, mogą być wykorzystane tylko do opracowań, analiz lub zestawień.

WRP

Źródło: http://www.wydarzeniarolnicze.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=883&Itemid=30




  1. Artykuł ze strony internetowej Wiadomości Rolnicze - Polska (30.05.2007).
GUS sprawdzi co zmieniło się na wsi

W dniach od 1 do 30 czerwca Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi Badanie Struktury Gospodarstw Rolnych. Zbierane będą informacje dotyczące powierzchni gospodarstw, struktury zasiewu, produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz wyposażeniu gospodarstw w sprzęt rolniczy. Udział w badaniu jest obowiązkowy.

Badaniem zostało objętych ok. 200 tys. wylosowanych gospodarstw rolnych osób fizycznych oraz wszystkie gospodarstwa rolne osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Użytkownicy gospodarstw objętych badaniem otrzymają za pośrednictwem poczty list Prezesa GUS, w którym zawarta jest informacja o terminie i sposobie realizacji badania.

List zawiera opis celu i znaczenie badania, apel do respondentów o udzielanie rzetelnych informacji oraz zapewnienie o bezwzględnym przestrzeganiu tajemnicy statystycznej. Do listu zostały dołączone instrukcje i wskazówki dla wypełniających samodzielnie sprawozdanie/kwestionariusz.

Udział w badaniu jest obowiązkowy. Informacje będą zbierane na trzy sposoby, przez internet wywiad telenakieterski lub wywiad przeprowadzony osobiście przez wyszkolonego ankietera. Celem badania jest dostarczenie informacji o gospodarstwach rolnych między innymi w zakresie użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich, sile roboczej w gospodarstwach i wyposażenia w sprzęt rolniczy. Dane pozyskane z badania będą wykorzystywane do kreowania krajowej oraz regionalnej polityki rolnej i społecznej na wsi, a także prowadzenia Wspólnej Polityki Rolnej w Unii Europejskiej. Uzyskane dane pozwolą także na analizę zmian, jakie zachodzą w rolnictwie w okresie po Powszechnym Spisie Rolnym 2002.

Podobne badania przeprowadzane są we wszystkich krajach członkowskich UE. Zebrane informacje są chronione tajemnicą statystyczną, mogą być wykorzystane tylko do opracowań, analiz lub zestawień.

Marcin Simiński

Źródło: http://www.wrp.pl/index.php?nr=14&id=596




  1. Artykuł, który ukazał się w portalu internetowym Farmer (1.06.2007).
Struktura Gospodarstw Rolnych 2007

opr. bb 01-06-2007 12:48

Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi od 1 do 30 czerwca 2007 r. badanie struktury gospodarstw rolnych. Celem badania jest dostarczenie informacji o gospodarstwach rolnych między innymi w zakresie użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich, sile roboczej w gospodarstwach i wyposażenia w sprzęt rolniczy.

Dane pozyskane z badania będą wykorzystywane do kreowania krajowej oraz regionalnej polityki rolnej i społecznej na wsi, a także prowadzenia Wspólnej Polityki Rolnej w Unii Europejskiej. Badaniem zostaną objęte:

  • wylosowane gospodarstwa rolne osób fizycznych (ok. 200 tys. gospodarstw rolnych),
  • gospodarstwa rolne osób prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie mają osobowości prawnej.
Udział w badaniu użytkowników gospodarstw rolnych jest obowiązkowy. Badanie struktury gospodarstw rolnych jest obowiązkowo przeprowadzane we wszystkich krajach członkowskich, zgodnie z kalendarzem i standardami Unii Europejskiej.

Temu obowiązkowi podlegają:

  1. Użytkownicy gospodarstw rolnych osób fizycznych, a w razie ich nieobecności inne pełnoletnie osoby w gospodarstwie domowym użytkownika,
  2. Osoby działające w imieniu osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
Osoby udzielające odpowiedzi zobowiązane są do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu R-SGR.

Dane do Badania Struktury Gospodarstw Rolnych zbierane są na sprawozdaniu /kwestionariuszu R-SGR. Gromadzenie danych będzie się odbywać następującymi metodami:

  1. w gospodarstwach rolnych osób fizycznych poprzez:
    • samospis internetowy - samodzielne wypełnienie formularza elektronicznego przez rolnika posiadającego komputer z dostępem do Internetu,
    • wywiad teleankieterski - w wybranych do badania gospodarstwach rolnych, których użytkownicy posiadają telefon stacjonarny zostanie przeprowadzona rozmowa telefoniczna, a w oparciu o uzyskane odpowiedzi teleankieter wypełni formularz elektroniczny CATI,
    • wywiad ankieterski - rolnicy udzielą odpowiedzi upoważnionemu ankieterowi; dotyczyć to będzie pozostałych gospodarstw rolnych, w których użytkownicy nie skorzystali z drogi internetowej a także w tych, gdzie nieskuteczny okazał się wywiad telefoniczny.
  2. w gospodarstwach rolnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej poprzez:
    • samospis internetowy - wypełnienie formularza elektronicznego przez Internet.
    • samospis pocztowy - do gospodarstw rolnych tej grupy respondentów zostaną wysłane pocztą sprawozdania R-SGR do wypełnienia i zwrotnego odesłania na wskazany adres urzędu statystycznego.
  3. Metody zbierania i gromadzenia danych
    Ankieterzy przeprowadzający badania w gospodarstwach rolnych będą posługiwać się imienną legitymacją ze zdjęciem, a Teleankieterzy powinni podać swoje imię i nazwisko oraz posługiwać się numerem gospodarstwa, o którym respondenci zostali powiadomieni w liście Prezesa GUS.

Użytkownicy gospodarstw objętych badaniem otrzymają za pośrednictwem poczty list Prezesa GUS, w którym zawarta jest informacja o terminie i sposobie realizacji badania. List zawiera opis celu i znaczenie badania, apel do respondentów o udzielanie rzetelnych informacji oraz zapewnienie o bezwzględnym przestrzeganiu tajemnicy statystycznej. Do listu zostały dołączone instrukcje i wskazówki dla wypełniających samodzielnie sprawozdanie/kwestionariusz.

Źródło: http://www.farmer.pl/fakty/polska/struktura_gospodarstw_rolnych_2007,3e186c8bd2a110753528.html




  1. Materiał informacyjny zaprezentowany w Serwisie Regionalnym TVP3 Szczecin (18.06.2007)
Polski rolnik w statystyce

(ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 18 czerwca 2007 godz. 19:35)

Jeszcze w tym roku poznamy stan polskiego rolnictwa. W teren ruszyli właśnie ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego. Mają prześwietlić co dziesiąte gospodarstwo w regionie, czyli około 8 tysięcy.

Reportaż: http://tvp.pl/View?Cat=248&id=513610

mwalega




  1. Artykuł zamieszczony w serwisie internetowym TVP3 Kielce (19.06.2007)
Ankieterzy ruszają na wieś

(ostatnia aktualizacja: wtorek, 19 czerwca 2007 godz. 17:54)

Ankieterzy Urzędu Statystycznego odwiedzą ponad 14 tysięcy rolników z regionu. Ankiety mają dać kompleksowy obraz wsi świętokrzyskiej.
Takie badania prowadzone są we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Największy problem przy wypełnianiu ankiet sprawia rolnikom informacja o strukturze zasiewu. Gospodarzy trudno zastać także w domu, bo w najczęściej pracują w polach.

Urzędnicy pytają o powierzchnię upraw, wyposażenie w maszyny, liczbę zwierząt w gospodarstwie. W sumie dotrą do ponad 14 tysięcy rolników. Badania prowadzone są we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zebrane informacje posłużą do poznania struktury wsi w poszczególnych państwach. M.in. na ich podstawie będą wyznaczane kierunki polityki rolnej wspólnoty. Dane zostaną opublikowane w pierwszym kwartale 2008 roku.

piotrekp

Źródło: http://tvp.pl/View?Cat=1498&id=513918




  1. Artykuł w Kronice Tygodnia (19.06.2007)
Ankieterzy odwiedzą gospodarzy.

data publikacji 19.06.2007 r.

Urząd Statystyczny prowadzi badanie struktury gospodarstw rolnych. Do końca czerwca w naszym regionie ankieterzy odwiedzą ponad 4 tys. wylosowanych gospodarstw. Udział w badaniu jest obowiązkowy.

Badanie struktury gospodarstw rolnych (angielski skrót - FSS) to wymóg Unii Europejskiej. Dzięki tym badaniom Unia ma dane konieczne do kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej. Pytania dotyczą m.in. sposobu użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich, osób pracujących w gospodarstwach, wyposażenia w sprzęt rolniczy, działalności pozarolniczej prowadzonej w gospodarstwie itp.

W krajach zachodnioeuropejskich badania struktury gospodarstw rolnych prowadzone są już od blisko 40 lat. W Polsce GUS przeprowadził pierwsze badanie struktury gospodarstw rolnych zgodne ze standardami unijnymi w 2002 roku, był to tzw. Powszechny Spis Rolny. Teraz badania prowadzone są zgodnie z kalendarzem i wymogami europejskiej statystyki. W całym kraju wylosowano do badań ok. 200 000 gospodarstw, w tym z województwa lubelskiego ponad 17,5 tys. Badanie rozpoczęło się 1 czerwca, a zakończy się 30 czerwca.

- Na terenie 5 powiatów objętych zasięgiem działania zamojskiego oddziału Urzędu Statystycznego w Lublinie badaniem jest objętych ok. 4,5 tys. gospodarstw rolnych. Udział w tym badaniu jest obowiązkowy, co oznacza, że użytkownicy gospodarstw są zobowiązani do udzielenia wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu - wyjaśnia Marek Tatarski, kierownik zamojskiego oddziału US w Lublinie.

Do wylosowanych gospodarstw GUS przesłał specjalny list informujący o badaniu. Absolutną nowością w polskich badaniach statystycznych była możliwość wypełnienia formularza przez Internet. Rolnik mógł wejść na stronę internetową GUS, podać odpowiednie hasła i wypełnić formularz. Ta elektroniczna forma badań była dostępna tylko przez 5 dni. - W naszym oddziale około 50 osób wybrało ten sposób wypełnienia ankiety - mówi kierownik Tatarski. - Kolejne gospodarstwa, a było ich blisko 500, przebadali nasi teleankieterzy. To także po raz pierwszy stosowana u nas metoda. Myślę, że znakomicie się sprawdziła.

Od 1 do 13 czerwca ankieterzy urzędu statystycznego dzwonili do wytypowanych rolników, zadawali im pytania, a odpowiedzi od razu wprowadzali do komputera. Metoda ta pozwala na skrócenie czasu opracowania danych oraz ogranicza znacząco koszty (druk formularzy, ich dystrybucja).

Zygmunt Nosal




  1. Artykuł w portalu - Internetowa Stolica Polski (15.06.2007).
Badanie struktury gospodarstw rolnych 2007

Wywiad ankieterski
(Aktualności 2007.06.15 g. 13:04)

W dniach od 1 do 30 czerwca br. realizowane jest przez Główny Urząd Statystyczny Badanie struktury gospodarstw rolnych 2007 r.

Jest to badanie obowiązkowe przeprowadzane na losowo wybranej przez komputer próbie około 200 tys. gospodarstw rolnych, do których od 16 czerwca br. zgodnie z harmonogramem przewidzianym w badaniu, zawitają ankieterzy z Urzędów Statystycznych.

Odwiedzą oni te gospodarstw rolne użytkowane przez rolników indywidualnych, które nie skorzystały z możliwości wypełnienia formularza oznaczonego symbolem R-SGR drogą elektroniczną lub, w których wywiad telefoniczny okazał się nieskuteczny.

Ankieter to specjalnie przeszkolona i upoważniona przez Statystykę Publiczną osoba, która poprzez wywiad bezpośredni w gospodarstwach rolnych osób fizycznych, zbierze informacje niezbędne do prawidłowego wypełnienia na miejscu, papierowego kwestionariusza oznaczonego symbolem R-SGR.

Przed przystąpieniem do realizacji badania, osoba powołana na ankietera złożyła na piśmie przyrzeczenie o przestrzeganiu tajemnicy statystycznej.

Każdy z ankieterów zgłaszających się do gospodarstwa powinien okazać legitymację imienną ze zdjęciem.

W razie potrzeby respondent może potwierdzić tożsamość ankietera dzwoniąc pod numer telefonu podany w liście Prezesa GUS.

Informacje gromadzone podczas badania wykorzystywane są wyłącznie do opracowywania zestawień i analiz statystycznych.

Wszelkie dane osobowe, tj. dane statystyczne od i o osobach fizycznych oraz dotyczące ich życia i sytuacji, są poufne i podlegają szczególnej ochronie zgodnie z ustawą z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. (Dz. U. Nr 88, poz. 439 z późn. zm.).

W razie konieczności uzyskania dodatkowych wyjaśnień, prosimy kontaktować się z Głównym Urzędem Statystycznym pod numerem telefonu (022) 6083348.

Autor: W. Wiesław Łagodziński - Rzecznik Prasowy Prezesa GUS

Opublikowal: Michał Pawlik

Źródło: http://www.warszawa.pl/Wiadomosci/3,1473,0,1,0,0-Badanie_struktury_gospodarstw_rolnych_2007.html




  1. Artykuł w tygodniku Słowo Podlasia (5-11.06.2007)
Będą badać gospodarstwa rolne.

Urząd Statystyczny w Lublinie przeprowadzi w dniach 1-13 czerwca telefoniczną ankietę z losowo wybranymi właścicielami gospodarstw rolnych województwa lubelskiego.

Badaniem objętych zostanie 2500 gospodarstw*. Do tej pory badania polegały głównie na przeprowadzeniu bezpośredniego wywiadu z użytkownikiem gospodarstwa. Tym razem tradycyjny formularz wydrukowany na papierze zastąpiony będzie wersją elektroniczną. Odpowiedzi respondenta podawane telefonicznie zapisywane będą przez teleankietera za pomocą klawiatury i automatycznie wprowadzane do pamięci komputera. Teleankieterzy zadzwonią w okresie od 1 do 13 czerwca do 2500 respondentów.
Kolejną nowością będzie zastosowanie formularza elektronicznego. Każde z gospodarstw wytypowanych do badania będzie mogło wziąć udział w spisie za pośrednictwem Internetu. Wzór formularza jest na stronie internetowej GUS www.stat.gov.pl W wylosowanych do badania gospodarstwach, w których użytkownicy nie skorzystają z drogi internetowej lub gdzie nieskuteczny okaże się wywiad telefoniczny, zostanie zastosowana tradycyjna metoda zbierania danych poprzez wywiad ankieterki na formularzach papierowych.
Ankieterzy zostali wybrani spośród mieszkańców danej gminy lub miasta. Będą posiadać legitymacje podpisane przez dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie, które powinni okazać przed rozpoczęciem badania (podobnie jak dowód osobisty). Ponadto w liście do rolników podany został telefon do urzędu, pod którym można uzyskać informacje o badaniu. Potwierdzić tożsamość ankietera oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Dane zbierane i gromadzone podczas tego badania są poufne. Pierwsze wyniki będą dostępne na przełomie listopada i grudnia.

Janusz Włodarczyk.
* - w województwie lubelskim.


Strona główna R-SGR

Ważne adresy i telefony

« powrót

 
 
2007 © Główny Urząd Statystyczny w Warszawie. Wszelkie prawa zastrzeżone.