Część I. Informacje o badaniach zgodnie z PBSSP na rok 2023

1.25 Warunki życia ludności, pomoc społeczna

1. Symbol
1.25.04
2. Temat badania
Budżet czasu ludności
3. Cykliczność badania
co 10 lat
4. Prowadzący badanie
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego

5. Cel badania

Celem badania jest dostarczenie informacji dotyczącej struktury dobowego budżetu czasu społeczeństwa, jak również jego zróżnicowania w zależności od cech demograficzno-społecznych i ekonomicznych respondentów. Wyniki badania pozwalają na przeprowadzenie porównań międzynarodowych, jak również na dokonywanie pogłębionych analiz w wielu obszarach tematycznych, takich jak zmiany struktury dobowego budżetu czasu według etapów życia, wycena wartości czasu nieodpłatnej pracy własnej w gospodarstwie domowym, równowaga pomiędzy życiem zawodowym oraz rodzinnym i prywatnym. Stanowią one także podstawę dla rachunku satelitarnego produkcji domowej. Wyniki badania mogą być pomocne przy podejmowaniu działań w zakresie polityki społecznej i rynku pracy. Porównanie wyników badania z latami poprzednimi daje możliwość obserwacji zmian w stylu życia społeczeństwa, związanych z zachodzącymi przemianami społeczno-gospodarczymi.
Użytkownicy, których potrzeby uwzględnia badanie:

  • administracja rządowa,
  • Sejm, Senat,
  • placówki naukowe/badawcze, uczelnie (nauczyciele akademiccy i studenci),
  • Eurostat i inne zagraniczne instytucje statystyczne,
  • organizacje międzynarodowe,
  • stowarzyszenia, organizacje, fundacje,
  • media ogólnopolskie i terenowe,
  • odbiorcy indywidualni.
Dane osobowe:

Pozyskanie danych osobowych jest niezbędne do zrealizowania celu badania, w tym zapewnienia porównań międzynarodowych (we współpracy z Eurostatem). Zmienne osobowe należą do zmiennych podstawowych ustalonych przez tę instytucję dla wszystkich badań społecznych. Zmienne te wykorzystywane są do charakterystyki osób badanych w próbie, a następnie do uogólnienia wyników badania z próby na populację generalną, co jest niezbędne do przeprowadzenia analizy wyników badania. Brak jest możliwości pozyskania takich informacji z innych źródeł.

6. Zakres podmiotowy

Osoby, osoby w wieku 10 lat i więcej będące członkami gospodarstw domowych. Gospodarstwa domowe.

7. Zakres przedmiotowy

Wykorzystanie czasu. Sytuacja dzieci w rodzinach niepełnych i zrekonstruowanych . Czas pracy i organizacja czasu pracy. Stan zdrowia (samoocena) i niepełnosprawność. Pomoc otrzymywana i udzielana przez gospodarstwo domowe. Styl życia. Status na rynku pracy. Aktywność ekonomiczna. Opieka nad dziećmi w wieku 0–12 lat. Obywatelstwo, kraj urodzenia. Placówki edukacyjne i wychowawcze. Charakterystyka gospodarstw domowych. Cechy społeczno-ekonomiczne osób. Cechy demograficzne osób. Dochody gospodarstw domowych.

8. Źródła danych

9. Rodzaje wynikowych informacji statystycznych

Przeciętny czas trwania czynności, przeciętny czas wykonywania czynności, odsetek osób wykonujących czynność, w przekrojach: NUTS 1, grupy społeczno-ekonomiczne, wykształcenie, klasa miejscowości zamieszkania (miasta/wsie), wiek, typy biologiczne gospodarstwa domowego, gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi, płeć.

10. Formy i terminy udostępnienia wynikowych informacji statystycznych

Publikacje GUS
  • „Budżet czasu ludności cz. 1” (marzec 2025),
  • „Budżet czasu ludności cz. 2” (lipiec 2026).
Informacje sygnalne
  • „Dobowy budżet czasu” (czerwiec 2024).