Część I. Informacje o badaniach zgodnie z PBSSP na rok 2024

1.51 Stosunki gospodarcze z zagranicą

1. Symbol
1.51.07
2. Temat badania
Realizacja przywozu i wywozu towarów w wyrażeniu ilościowo-wartościowym z krajami UE
3. Cykliczność badania
co rok
4. Prowadzący badanie
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego; Minister właściwy do spraw finansów publicznych; Minister właściwy do spraw gospodarki

5. Cel badania

Celem badania jest dostarczenie informacji z zakresu realizacji przywozu i wywozu w wyrażeniu ilościowo – wartościowym według Nomenklatury Scalonej (CN) z krajami należącymi do Unii Europejskiej (UE). Badanie ma na celu comiesięczną ocenę skali rozwoju wymiany handlowej, powiązań i poziomu zaangażowania Polski w gospodarkę państw członkowskich UE. Wyniki badania są wykorzystywane do opracowania trendów rozwoju, struktury towarowej oraz głównych partnerów wymiany handlowej z krajami należącymi do UE.
Akty prawa międzynarodowego, z których wynika obowiązek realizacji badania:

  • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2152 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie europejskiej statystyki gospodarczej uchylające 10 aktów prawnych w dziedzinie statystyki gospodarczej.
Użytkownicy, których potrzeby uwzględnia badanie:

  • Eurostat i inne zagraniczne instytucje statystyczne.

6. Zakres podmiotowy

Podmioty, których obroty z państwami członkowskimi UE przekroczyły statystyczny próg podstawowy, oraz te, które w bieżącym roku sprawozdawczym przekroczą ten próg, są zobowiązane do podawania – dla tego rodzaju obrotu, dla którego próg został przekroczony, określonego zakresu danych w zgłoszeniu INTRASTAT. Podmioty, których obroty z państwami członkowskimi UE przekroczyły statystyczny próg szczegółowy, oraz te, które w bieżącym roku sprawozdawczym przekroczą ten próg, są zobowiązane do wypełniania – dla tego rodzaju obrotu, dla którego próg został przekroczony, wszystkich pól w zgłoszeniu INTRASTAT. Wysokości wyżej wymienionych progów na dany rok sprawozdawczy są udostępniane na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

7. Zakres przedmiotowy

Międzynarodowa wymiana towarowa.

8. Źródła danych

9. Rodzaje wynikowych informacji statystycznych

Przywóz i wywóz towarów w wyrażeniu ilościowo-wartościowym (z krajami UE), w przekrojach: Nomenklatura Scalona (CN) (sekcje, działy, pozycje), kraje pochodzenia, przeznaczenia i wysyłki towarów oraz grupy krajów w układach geograficznych i ekonomicznych, nomenklatura SITC: (sekcje, działy, grupy i pozycje towarowe), kraje i grupy krajów, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) (sekcje), kraje i grupy krajów, Klasyfikacja Towarowa Handlu Zagranicznego według Głównych Kategorii Ekonomicznych (BEC) – dane o kierunkach ekonomicznego wykorzystania importu i eksportu.
Obroty w przywozie i wywozie towarów (z krajami UE) w cenach stałych, w przekrojach: sekcje i działy CN, grupy krajów, sekcje SITC, grupy krajów, sekcje PKWiU, grupy krajów, kierunki wykorzystania importu i eksportu.
Przywóz i wywóz towarów (kraje UE) w jednostkach naturalnych i masie przywiezionych towarów, w przekrojach: grupy towarów (klasyfikacja CN), kraje pochodzenia i przeznaczenia towarów.

10. Formy i terminy udostępnienia wynikowych informacji statystycznych

Internetowe bazy danych
  • Bazy Eurostatu i innych organizacji międzynarodowych – Baza Eurostatu COMEXT – Przywóz i wywóz towarów z krajami UE (październik 2025),
  • Bazy Eurostatu i innych organizacji międzynarodowych – Baza Eurostatu – COMEXT – Przywóz i wywóz towarów z krajami UE (kwiecień 2024, maj 2024, czerwiec 2024, lipiec 2024, sierpień 2024, wrzesień 2024, październik 2024, listopad 2024, grudzień 2024, styczeń 2025, luty 2025, marzec 2025, sierpień 2025).