Część I. Informacje o badaniach zgodnie z PBSSP na rok 2021

1.23 Rynek pracy

1. Symbol
1.23.28
2. Temat badania
Sytuacja na rynku pracy migrantów i ich potomków
3. Cykliczność badania
co 8 lat
4. Prowadzący badanie
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego

5. Cel badania

Celem badania jest dostarczenie informacji o sytuacji migrantów i ich bezpośrednich potomków na rynku pracy, co posłuży monitorowaniu postępu w realizacji wspólnych celów europejskiej strategii zatrudnienia oraz procesu integracji społecznej.
Akty prawa międzynarodowego, z których wynika obowiązek realizacji badania:

  • rozporządzenie Rady (WE) nr 577/98 z dnia 9 marca 1998 r. w sprawie organizacji badania reprezentacyjnego dotyczącego siły roboczej we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 77 z 14.03.1998, str. 3, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 3, str. 273, z późn. zm.).
Użytkownicy, których potrzeby uwzględnia badanie:

  • Eurostat i inne zagraniczne instytucje statystyczne,
  • administracja rządowa,
  • NBP,
  • organizacje międzynarodowe,
  • placówki naukowe/badawcze, uczelnie (nauczyciele akademiccy i studenci),
  • administracja samorządowa – powiat,
  • administracja samorządowa – województwo,
  • odbiorcy indywidualni,
  • banki, instytucje ubezpieczeniowe, instytucje finansowe,
  • administracja samorządowa – gmina, miasto,
  • inny użytkownik,
  • Sejm, Senat.
Dane osobowe:

Pozyskanie danych osobowych jest niezbędne do osiągnięcia celu badania, w tym zapewnienia porównań międzynarodowych. Zmienne osobowe są wykorzystywane do charakterystyki osób badanych w próbie, a następnie do uogólnienia wyników badania z próby na populację generalną.

6. Zakres podmiotowy

Osoby w wieku 15 lat i więcej będące członkami gospodarstw domowych, gospodarstwa domowe w wylosowanych mieszkaniach oraz osoby w wieku 15-74 lata, które są migrantami lub ich potomkami w pierwszej linii.

7. Zakres przedmiotowy

Dyskryminacja. Subiektywny dobrobyt. Pracujący według MOP. Poszukiwanie pracy. Cechy społeczno-ekonomiczne osób. Rozmiary i struktura populacji osób pracujących – dla następujących cech: czas pracy, przyczyny innego niż zwykle wymiaru czasu pracy, pełny/niepełny wymiar czasu pracy, rodzaj działalności głównego i dodatkowego miejsca pracy, status zatrudnienia w głównym i dodatkowym miejscu pracy, sektor własności głównego miejsca pracy, wykonywanie pracy w nietypowych warunkach (na zmiany, wieczorem, w nocy, w soboty lub niedziele), liczba osób pracujących w firmie będącej głównym miejscem pracy, rodzaj umowy o pracę w głównym i dodatkowym miejscu pracy (praca na czas nieokreślony i określony, w tym czas jej trwania), zawód wykonywany, wysokość wynagrodzenia netto pracowników najemnych, staż pracy, poszukiwanie pracy innej niż wykonywana, kraj i region miejsca pracy, pełnienie obowiązków nadzorczych, umowa o pracę z agencją pracy tymczasowej, zaangażowanie publicznych instytucji do spraw zatrudnienia w znalezienie aktualnej pracy. Rozmiary i struktura ludności w podziale na aktywnych i biernych zawodowo w powiązaniu z następującymi cechami: stopień pokrewieństwa z głową gospodarstwa domowego, indywidualne źródło utrzymania, główne i dodatkowe źródło utrzymania gospodarstwa domowego, niepełnosprawność, rejestracja w urzędzie pracy oraz fakt pobierania zasiłku dla bezrobotnych, obywatelstwo, kraj urodzenia, dla osób urodzonych poza granicami Rrzeczypospolitej Polskiej – lata pobytu w kraju, uczestnictwo w systemie edukacji formalnej (poziom, dziedzina edukacji, rok ukończenia szkoły) oraz pozaformalnej (czas trwania szkolenia, cel, dziedzina), status na rynku pracy przed rokiem, poszkodowani w wypadku przy pracy. Dane o ludności i rezydentach.

8. Źródła danych

Wyniki innych badań:

1.21.07 Bilanse stanu i struktury ludności według cech demograficznych,
1.23.01 Badanie aktywności ekonomicznej ludności (BAEL).

9. Rodzaje wynikowych informacji statystycznych

Zadowolenie z pracy, dyskryminacja w miejscu pracy, główna przeszkoda w znalezieniu pracy, umiejętności potrzebne do wykonywania pracy, uczestnictwo w kursie językowym kraju przyjmującego, uznawanie kwalifikacji respondenta, w przekrojach: kraj, w którym migrant osiągnął najwyższy poziom wykształcenia; poziom wykształcenia rodziców respondenta; znajomość języka kraju przyjmującego; czas potrzebny na znalezienie pracy w kraju przyjmującym.

10. Formy i terminy udostępnienia wynikowych informacji statystycznych

Pozostałe
  • Badanie służy przygotowaniu danych do badania aktywności ekonomicznej ludności..