Część I. Informacje o badaniach zgodnie z PBSSP na rok 2023

1.45 Działalność rolnicza

1. Symbol
1.45.01
2. Temat badania
Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych
3. Cykliczność badania
co 3 lata
4. Prowadzący badanie
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego

5. Cel badania

Celem badania jest dostarczenie informacji pozwalającej na dokonanie analizy zmian w strukturze gospodarstw rolnych oraz ich wieloprzekrojowej charakterystyki. Opracowanie typologii gospodarstw rolnych (wielkość ekonomiczna i typ rolniczy). Pozyskanie danych na potrzeby oceny i kształtowania narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej. Dostarczenie danych na potrzeby przygotowania operatu do badań rolniczych oraz dla systemu zbierania i wykorzystania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych "Polski FADN".
Akty prawa międzynarodowego, z których wynika obowiązek realizacji badania:

  • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1091 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych oraz uchylenia rozporządzeń (WE) nr 1166/2008 i (UE) nr 1337/2011,
  • rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/2286 z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie danych, które należy przekazać za rok referencyjny 2023 zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1091 w sprawie zintegrowanych statystyk rolnych w odniesieniu do wykazu zmiennych i ich opisu oraz uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1200/2009 (Dz. Urz. UE L 458 z 22.12.2021, str. 284).
Strategie i programy, na potrzeby których dostarczane są dane:

  • Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 .
Użytkownicy, których potrzeby uwzględnia badanie:

  • administracja rządowa,
  • administracja samorządowa – gmina, miasto,
  • administracja samorządowa – województwo,
  • administracja samorządowa – powiat,
  • Sejm, Senat,
  • placówki naukowe/badawcze, uczelnie (nauczyciele akademiccy i studenci),
  • przedsiębiorstwa, samorząd gospodarczy,
  • Eurostat i inne zagraniczne instytucje statystyczne.
Dane osobowe:

Konieczność pozyskania danych osobowych wynika z przyjętej metodologii badania, zebrania kompletnych informacji bezpośrednio od respondentów z wykorzystaniem technologii informacyjno-telekomunikacyjnych. Brak jest możliwości pozyskania informacji z innych źródeł.

6. Zakres podmiotowy

Gospodarstwa rolne osób fizycznych, gospodarstwa rolne osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

7. Zakres przedmiotowy

Nawadnianie w gospodarstwie rolnym. Powierzchnia zasiewów. Działalność gospodarcza w gospodarstwie rolnym. Struktura dochodów w gospodarstwie rolnym. Pracujący i nakłady pracy w gospodarstwie rolnym . Użytkowanie gruntów w gospodarstwie rolnym. Pogłowie zwierząt gospodarskich. Cechy organizacyjno-prawne. Maszyny i urządzenia rolnicze. Nawozy naturalne. Nawozy mineralne i wapniowe. Środki ochrony roślin. Sady. Metody produkcji roślinnej. Informacją wynikową jest zaktualizowany operat do badań rolniczych w zakresie podmiotowym oraz przedmiotowym.

8. Źródła danych

Wyniki innych badań:

1.80.03 System Jednostek do Badań Rolniczych – operaty.

9. Rodzaje wynikowych informacji statystycznych

Gospodarstwa rolne ogółem, w tym gospodarstwa indywidualne, powierzchnia użytków rolnych i zasiewów, nawadnianie, metody produkcji roślinnej, pogłowie zwierząt gospodarskich, maszyny i urządzenia rolnicze, zużycie nawozów i ochrona roślin, struktura dochodów, liczba pracujących oraz nakłady pracy w rolnictwie (w AWU), w przekrojach: kraj, wybrane dane – NUTS 1, NUTS 2, formy własności.
Liczba gospodarstw ekologicznych, powierzchnia upraw oraz pogłowie zwierząt w gospodarstwach ekologicznych, w przekrojach: kraj.

10. Formy i terminy udostępnienia wynikowych informacji statystycznych

Publikacje GUS
  • „Charakterystyka gospodarstw rolnych” (wrzesień 2024),
  • „Rocznik Statystyczny Rolnictwa 2024” (grudzień 2024),
  • „Rolnictwo w 2023 r.” (listopad 2024).
Internetowe bazy danych
  • Bazy Eurostatu i innych organizacji międzynarodowych – Baza Eurostatu – EUROFARM (czerwiec 2024).